07/04/2012

112. Chcę Być Księżniczką / I Wanna Be a Princess

Chyba takimi słowami uraczyła mnie koleżanka, opowiadając o pomyśle na swoją urodzinową spódniczkę :) Ale ja i spódniczki? Niby w zamyśle, wydaje się to łatwe, ale stresik i obawa przed niewiadomym był! Doskonale zdaję sobie sprawę, że finalny twór jest daleki od ideału, ale pierwsze koty za płoty! Kolejne będzie się już szyło łatwiej.


Spódniczka jest z 5 warstw: 3 z nich to szyfon, kolejne to zwykły materiał podszewkowy i dodatkowo 'naddające się' różowe, połyskliwe coś z warstwą sztywnego tiulu, do dodania objętości. To różowe coś trudno mi sklasyfikować, bo od jakichś dobrych 15 lat było w zbiorach po mojej babci. No nie dość, że szyte na czuja, to jeszcze vintage :P


Marta wczuła się w rolę modelki na skrzyni do przechowywania 'kultowych t-shirts' mojego dziadygi. Oraz na naszym malowniczym balkonie, który pomieści dywanik dla kota i złożoną suszarkę do bielizny :P Część zdjęć nie nadawała się do publikacji. Pozdrawiamy sąsiadów! Pewnie bawili się jeszcze bardziej niż my :)

 I think, or am pretty convinced that these were the words a colleague of mine said when she revealed her plans to own a birthday skirt. But Yours Truly and sewing skirts? I was sceptical, I admit, but only because I was afraid I'm not gonna make it. I feel comfortable sewing accessories etc, but I wasn't sure if I was ready for clothing yet. But now, I think I made the right decision! The next ones are gonna be much easier. 

The skirt has 5 layers: 3 of them  are chiffon, 1 is a simple lining and one is 'something pink and stretchy' with pink tulle. This 'pink and stretchy' fabric is hard to classify, because it's been in my stash for ages - I got as a part of my grandmother's 'inheritance'. And now I finally had a chance to use it. I hope my grandma would be proud :) Not only does the skirt look girly, but also it has vintage elements! 


Marta was really into modelling on our furniture, and on our micro-balcony. Some of the pictures simply weren't appropriate to be published here, but I bet our neighbours had a good time watching us :)

3 comments:

Note: only a member of this blog may post a comment.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...