27/03/2016

236. Noodlehead - Super Tote (London Map)

(English version starts in the middle of this post)

Co zrobić z tkaniną, która się kończy, bardzo ją lubicie, ale nie macie pomysłu na jej wykorzystanie? Propozycja - uszyć torbę dla kogoś, kto doceni wysiłek i dosztukować brakujące fragmenty z materiału który kolorystycznie pasuje do ogólnego konceptu. Tak więc powstała torba w mapę Londynu, z Ikeowskimi bokami i wiosenną podszewką. 


Torba to wzór Super Tote od Noodlehead. Jest to w sumie druga torbą, którą uszyłam z tego wzoru, ale pierwsza poszła w świat wieki temi, zanim zdążyłam zrobić zdjęcia. Ta powędruje do teściowej przy najlbliższym spotkaniu :)
What would you do with fabric that you really like, but do not have enough of it for the whole bag? I opted for piecing sides with Ikea fabric, making sure it sits well with overall colours in the project, and added a bit of Spring feel inside. Flowery vibe should be to my partner's mother :)


I used Super Tote pattern by Noodlehead; it is actually my 2nd Super Tote, but the first one left my hands before I managed to take some pictures. Voila! Here it is in its full glory.


No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...