27/07/2011

036. Taki ze mnie romantiko / Oh, I am so romantic

A właśnie, że nie. Ale nie powiem nie, fajnym materiałom, które można określać mianem 'romantic' :) Za ten dziękuje siostrze, która mi go podarowała!


Materiał nadaje się idealnie na dekoracje wnętrz, więc na duże poduchy czy jaśki, ale nie jest też zły na szpargałowe woreczki, które przydadzą się każdej babie, która lubi mieć porządek w kosmetykach, czy innych zbiorach. Nie trzeba nawet do nich używać dodatkowego usztywnienia, bo materiał sam w sobie jest mocny. Mam już zaplanowane dwa kolejne posty, więc wkrótce możecie się spodziewać nowych zdjęć :)


ENGLISH:

Or rather not. I'm not romantic at all, but I won't say no to a fabric one can name 'romantic'. I got this flowery-pink-white one from my sis, who planned to turn the fabric into pillow cases, but she changed the mind - bless you! Now I can use it to make drawstring bags or other stuff that is useful to organize make up accessories etc. I didn't even use fusible interfacing, as the fabric itself is strong, stiff and durable. I've got two more posts planned, with more pictures, but on different projects, so stay tuned :)1 comment:

  1. No tosz pewnie, że lubimy romantic style:-)))

    ReplyDelete

Note: only a member of this blog may post a comment.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...